Post thumbnail

PSL Karsintaturnaus #1 – Lohkovaiheen tulokset

POSTED BY Jere Vanhala 01.12.2018

Tästä artikkelista löytyvät alkulohkojen tulokset ja yhteenvedot.

Viikonlopun ajan lähetys turnauksesta löytyy täältä ja sen selostuksesta vastaavat Matti ”c0pter” Korvenmaa & Pauli ”M00nForrest” Anttila.

Finaali pelataan sunnuntaina 2.12 kello 18:30 alkaen. Finaalissa pelaavat kummankin lohkon 8 parasta joukkuetta. Finaalin 6 parasta joukkuetta lunastavat paikkansa tammikuussa alkavaan PUBG Suomiliigaan, jossa pelaavat mm. Finstack ja Great People Only.

A1-lohkosta finaaliin itsensä pelasivat: Orion eSports, RehabBros, MJ-Academy, Wesikylanlapset, ESA eSports, Karatemarkot, EatB ja Savonmaestrot

A2-lohkosta finaaliin sen sijaan tiensä raivasivat: UnknownCrew, LosMetso, Yasnaya Rulers, uMx Gaming, SFBZ, FeelsDumbMan, Jokimadot ja Lemmikkikorpit

 

Alkulohkojen pistetaulukot ja yhteenvedot  (by; Saku ”Corottplus” Pirinen & Jere ”SPY3R” Vanhala )

Lohko A2 Yhteenveto;

Lohkossa A2 pelasivat Jokimadot, RNeon Esports, FeelsDumbMan, uMx Gaming, Faiders, SFBZ. Amiga Lords, LEMMIKKIKORPIT, YMCA eSports, Quadra SS, Aesir, Unknown Crew, Inflicted Trauma, Yasnaya Rulers, LosMetso, PatPat

Ensimmäiseen karttaan lähdettiin rauhallisissa tunnelmissa. Twitter-suosiota keränneet Nirmon LEMMIKKIKORPIT tappavat rannalla ohittaneen veneen (ja myös kuljettajan). Kartan suurimmat yllätykset nähdään kun RNeon eSports putoaa sijalla 12 ulos ja YMCA sijalla 7.

Kärkikolmikon muodostivat voittanut UnknownCrew, yksin linnunpöntössä pelin kyyhöttänyt Badass, joka takasi LEMMIKKIKORPEILLE hopeaa, sekä kolmanneksi sijoittunu uMx Gaming. Tappoja UC sai 14, Korpit 3 ja uMx 15, joten lopullisissa pisteissä ensimmäisen kartan jälkeen kolmikko on järjestyksessä UC, uMx, Korpit.

Toinen kartta alkoi yllätyksillä, sillä Ennakkoon yhdeksi kovimmista joukkueista kaavailtu YMCA tipahtaa dramaattisesti sijalla 13 ulos. Myös edellisen kartan voittanut Unknown Crew tipahtaa, sijoitus 12. Voittajaksi toisessa kartassa nousi Yasnaya Rulers 13 tapollaan, toiseksi FeelsDumbMan niin ikään 13 tapollaan ja kolmantena SFBZ 2 tapolla.

Miramar alkoi rauhallisesti, mutta lopulta LEMMIKKIKORPIT Putoavat ensimmäisinä, perässä tipahti Aesir sijalle 15. Kaunista ajoneuvo rotatea suorittanut FeelsDumbMan-joukkue putoaa niin ikään kartalta, ensin ajettuaan Liitokissan yli. (Liitokissa kuitenkin pelastettiin).

Miramarissa YMCA eSports epäonnistui jälleen, sijoitus 9. RNeon eSports onnistuu jo hieman paremmin, sijoitus heidän osalta on 6. LosMetsot ottavat kartan voiton, perässä pitkään yksin maassa proneillut Peezukka, joka takaa SFBZ tiimille kakkossijan. Kolmanneksi Miramarissa suoriutui Unknown Crew.

3/4 kartan jälkeen Unknown Crew, LosMetso, Yasnayas Rulers ja uMx Gaming, SFBZ:n ja FeelsDumbManin olivat jo todella varmasti finaalissa. Sijalla 9 lymyilevät KORPIT olivat jatkopaikasta vain vajaan parin tapon pisteiden verran, joten keskittyminen viimeisen kartan aikana oli Korpeissa, Jokimadoissa ja Amiga Lordsien otteissa. Yksi heistä putoaisi ulos.

Kartta alkoi draamalla sillä Amiga putosi heti sijalta 14 ulos. Samalla Korppien Gygge92 suoritti upeita otteita ja tuhosi vastaan tulleen joukkueen noukkimalla tiimille elintärkeitä pisteitä tappojen muodossa. Pian olikin selvää, että Jokimadot ja Korpit ovat jatkossa, sillä useita muita joukkueita putosi ympäriltä pois.

Viimeisille ringeille selvisivät yllättäen mm. illan aikana epäonnistuneet RNeon ja YMCA, joista kumpikaan ei kuitenkaan enää onnistu nousemaan jatkopaikkaan kiinni. Lopulta viimeisen kartan Kärkikolmikon muodostivat FeelsDumbMan, uMx Gaming ja RNeon eSports.

Lohkon kärkikolmikon muodostivat lopulta: FeelsDumbMan, uMx Gaming ja Unknown Crew.

Lohkon A2 Pistetaulukko:

JoukkueTapotErangelErangelMiramarErangelPisteet
FeelsDumbMan411121311476
uMx Gaming31351121376
Unknown Crew351123111340
Yasnaya Rulers2181451306
LosMetso22641101252
SFBZ119329986
Jokimadot65856816
LEMMIKKIKORPIT1227168792
RedNeon Esports15121663740
Amiga Lords646714686
YMCA esports771394632
Faiders71410813362
PaPat51515127290
Aesir810111515288
Quadra SS31691412208
InflictedTrauma313141016178

Lohkon A1 Yhteenveto;

A1-Lohkossa pelasivat Karatemarkot, Red Legacy, Vectorveikot 1, MJ-Academy, Rozhok Roosters, RehabBros, ESA eSports, Lazy Snipers, Savonmaestrot, Northern Dynamo, WesiKylänLapset, EatB, Orion eSports, Astmaatikot, VaiPus, PassTheSaltDear.

Ensimmäinen kartta alkoi Red Legacyn ja VaiPuksen tippumisilla noin 20 minuutin pelaamisen jälkeen. Kova ennakkosuosikki MJ-Academy tipahti sijalla 10, jota voidaan pitää pienenä yllätyksenä. Kartta päättyi lopulta RehabBrosin voittoon, toiseksi Orion eSports ja kolmantena hieman yllättäen Karatemarkot. Ennakkoon myös kovaksi epäilty ESA eSports sijalla kuusi.

Toinen kartta alkoi verkkaisesti, eikä ensimmäisen 20 minuutin aikana tapahtunut juuri mitään merkittävää. Edellisen kartan voittaja RehabBros tipahti yhdeksäntenä ulos pelistä. MJ-Academy menetti myöskin 3 pelaajaa. Kartta päättyi Orion eSportsin juhliin, toiseksi itsensä ja tiiminsä kampesi MJ-Academyn SpicyDoggo69. Kolmantena Wesikylänlapset.

Kahden kartan jälkeen Orion eSports oli onnistunut jo keräämään valtavan etumatkan muihin joukkueisiin. Myös RehabBros ja Wesikylänlapset olivat hyvin varmasti jo kiinni finaalipaikassa.

Miramar alkoi hyvin verkkaisesti niin ikään. Alun suurimpana nostona RehabBrosin epäonninen tulitaistelu, jossa menettivät 3 pelaajaa. Sanekki kuitenkin selviytyi turvaan ja varmisti joukkueelle lopulta hyvän sijoituksen.

Miramar oli putoamisvaarassa olevien tiimien juhlaa, sillä Savonmaestron Jonzki ja Red Legacyn JekuTheKiller nostivat soolosuorituksillaan joukkueidensa sijoituksia valtavasti, sillä Savonmaestrot sijoittuivat kartassa kolmanneksi ja Red Legacy neljänneksi. Kärkikaksikkona komeili MJ-Academy ja ESA eSports.

Neljäs kartta päättyi kuten edellisetkin, sillä kärjessä komeilivat illasta toiseen samat joukkueet. Viimeisen Erangelin voittivat Orion eSports, toisena MJ-Academy ja kolmantena Wesikylänlapset.

Illan kärkikolmikon muodostivat lopulta Orion eSports, RehabBros ja MJ-Acdemy. Orion eSportsin kapteeni Pawsey, kommentoi joukkueensa suorituksia seuraavanlaisesti:

– Illan pelit sujui hyvin, päästiin pelaamaan omaa peliä kahdessa ensimmäisessä pelissä suunnitelmien mukaan. Miramarissa tehtiin muutama virhe rotateissa joka vei meidät kauemmaksi loppu alueesta. Viimeiseen peliin tulikin kaikkien odottama Military zone joka pelattiin hienosti puskemalla tiimien läpi aina viimeiselle ringille asti jossa saatiin odotella MJ-academyn lähtöä taloista. Huomiseen finaaliin lähdetään puhtaalta pöydältä tämän päivän virheistä oppineina.

Lohkon A1 Pistetaulukko:

JoukkueTapotErangelErangelMiramarErangelPisteet
orion eSports4521911950
MJ-Academy26102121556
RehabBros34196101304
WesiKylanLapset1843531298
ESA eSports2367261208
EatB14115114794
savonmaestrot981535764
Karatemarkot8341316758
Northern Dynamo1171189606
Red Legacy498414544
PassTheSaltDear5126713480
VaiPus1215101015372
Rozhok Roosters101313167370
Vectoveikot 125121511352
Astmaatikot31416128228
Lazy Snipers01614141280

– – – Kirjoittanut SPY3R – – –


PUBG Finland sivuston ohella myös somessa:
Instagram: @PUBGFinland
Twitter: @PUBGFinland
Facebook: @PUBGFinland
Discord: @PUBGFinland