Post thumbnail

PSL Karsintaturnaus #2 – Finaalin liveseuranta

POSTED BY Jere Vanhala 09.12.2018

PUBG Suomiliigan toisen karsintaturnauksen finaali pelataan sunnuntaina 9.12 kello 18:30 alkaen. Finaalissa pelataan 5 karttaa, jonka jälkeen 6 parasta joukkuetta lunastavat itselleen paikan ensi tammikuussa alkavaan PUBG Suomiliigaan, josta luettavissa lisää täältä

Toisen karsintaturnauksen finaalissa pelaavat:

Lohkosta B1: HIFK, Quickmath, Tikka eSports, Pirkka eSports, RNeon Glacier, RDH, Kärinä Records, OHOPÄÄHÄ
Lohkosta B2: ORIV, Enhanced, MJ-Esports,TheAwesometeam,WarEagles, ForbiddenChiefs, IseySkyr eSports, Fakestar5

Viikonlopun ajan lähetys turnauksesta löytyy täältä ja sen selostuksesta vastaavat Matti ”c0pter” Korvenmaa & Pauli ”M00nForrest” Anttila.

 

Pistetaulukko ja liveseuranta finaalista (by; Saku ”Corottplus” Pirinen & Jere ”SPY3R” Vanhala )

Ensimmäinen kartta lähti yllättäen käyntiin sillä ennakkoon koviksi odotetut Rneon Glacier, RDH ja Tikka eSports olivat kolme ensimmäistä kartasta pudonnutta joukkuetta. Myös HIFK putosi sijalla 9. Kartan kärkikolmikon muodostivatt kartan voittanut Enhanced 12 tapollaan, MJ-Esports toisena 17 tapolla ja kolmantena TheAwesomeTeam 2 tapolla.

Toisen kartan suurin pettymys MJ-Esports, joka ulos sijalla 15 epäonnistuneen autorotaten jälkeen. Kärkikolmikon tällä kertaa muodostivat 1. Quickmath 13 tapolla, 2. HIFK 1 tapolla ja 3. RDH 7 tapolla. Kolmantena vuorossa oli Miramar. RDH alkukarkeloissa ulkona, sillä heille Miramar ei ollut suotuista, sijoitus 13. Lopulta Miramarin voitti RNeon Glacier 7 tapolla, ForbiddenChiefs toinen 5 tapolla ja kolmantena MJ-Esports 11 tapolla.

Neljännen kartan kärkikolmikon muodostivat voittanut HIFK 7 tapolla, toiseksi TheAwesomeTeam 6 tapolla ja kolmanneksi ORIV 4 tapolla. Viimeisen kartan voittoon itsensä pelasi Quickmath 6 tapolla , toiseksi MJ-Esports niin ikään 6 tapolla ja kolmanneksi Enhanced 18 tapolla.

PUBG Suomiliiga paikan tästä karsinnasta itselleen ansaitsivat; Quickmath, Enhanced, MJ-Esports, HIFK, TheAwesomeTeam ja Rneon Glacier.

Turnauksen jälkeen oli aika onnittella ja haastatella voittanutta Quickmath-joukkuetta ja heidän kapteeniaan Tuhojuhoa:

Ensinäkin onnittelut todella kovatasoinen karsintaturnauksen voitosta. Miltä nyt tuntuu?

– Hyvältähän se tuntuu, voittoa lähettiin tavoitteleen ja se saatiin!

Millä mielin tiimi lähtee pelaamaan tammikuussa PUBG Suomiliigaa?

– Mielenkiinnolla odotetaan, hienoa että tämmösiä järjestetään.

 

Karsintafinaalin lopullinen pistetaulukko:

JoukkueTapotErangelErangelMiramarErangelErangelPisteet
QUICKMATH39716411994
Enhanced43155631968
MJ-Esports412153521816
HIFK21927151526
RNeon Glacier181641961208
TheAwesomeTeam1931216241194
Isey Skyr esports16674881066
ORIV134111139948
PIRKKA esport2159141110806
ForbiddenChiefs913621016764
RDH1415391311704
OHOPAAHA31116877528
Tikka eSports8148101515368
karinarecords41010151214294
WarEagles5813131613290
Fakestar541214121412224

PUBG Finland onnittelee kaikkia karsintoihin osallistuneita ja erityisesti kaikkia, jotka itselleen liigapaikan lunastivat. Vielä on kaksi kutsujoukkuetta julkistamatta, joten kannattaa pysyä kuulolla.

– – – Kirjoittanut SPY3R – – –


PUBG Finland sivuston ohella myös somessa:
Instagram: @PUBGFinland
Twitter: @PUBGFinland
Facebook: @PUBGFinland
Discord: @PUBGFinland